Yöneti̇m Kurulu Başkanımızdan

DİYARBAKIRIMIZ CAMİLERİN DE GÜZELİNE LAYIK

Diyarbakır Merkez Camii, bölgemizin en büyük camisi olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın teşvikiyle 2014’te başlayan süreç hızla ilerliyor. 

Cami için Mimar Uğur Kınık’ın hazırladığı proje, Mezopotamya, Selçuklu ve Osmanlıdan izler taşıyor. Diyarbakırlılar olarak hepimiz, şehrimizi kalıcı bir esere kavuşturacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. 

Diyarbakır Merkez Camii Yaptırma Derneği olarak, Diyarbakırlı hemşehrilerimiz başta olmak üzere, şehrimizin medarı iftiharı olacak bu eserin yapımına, madden ve manen katkı sağlayacak olan herkese peşinen teşekkür ediyoruz.

Peki bu fikir nasıl doğdu? Nasıl gelişti? Şu ana dek neler yapıldı? Şu anda hangi aşamadayız? Tüm bu ayrıntıları, Diyarbakırlı hemşehrilerimizle paylaşalım istedik…

Diyarbakır’ımız her şeyin en iyisine layıktır. Ne var ki yıllardır yaşanan sorunlar, bu aziz şehrimizin hak ettiği gelişmeyi gösterememesini, ülkemizin son yıllardaki değişim ve kalkınma hamlesinden yeterince istifade edememesini beraberinde getirdi.

Diyarbakırlılar olarak sorumluluğumuzun bilincinde olmamız, bu güzide şehrimizin eksikliklerini gidermek için imkanlarımız nispetinde katkı sağlamamız gerekir. 

Ama itiraf edelim ki, ciddi bir nüfus artışına sahne olan bu kadim şehrin büyük bir camiye ihtiyacı olduğuna ilk kez dikkati çeken Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan oldu. Başbakanlığı döneminde şehrimize yaptığı her ziyarette bu konunun altını çizdiğini, bendeniz dahil Diyarbakırlılar gayet iyi hatırlamaktadır. Nitekim, Diyarbakır Merkez Camii için şehrimizde en uygun arsanın tahsisiyle bu hayırlı süreci başlatmak da bizzat ona nasip oldu. Diyarbakırlılar olarak bu hususta ona şükran borçluyuz. Sayın Cumhurbaşkanımızın destek ve himayelerini esirgemeyeceği bu caminin inşasını en kısa sürede tamamlamayı, burada birlikte namaz kılmayı Rabbimizin bizlere nasip etmesini niyaz ediyoruz.

Camimizin inşasıyla ilgili süreç, 2014 başında Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün Elazığ Caddesine nazır bölümünden 28.000 m2’lik bir arsanın tahsis işleminin ve imar tadilatının tamamlanmasıyla başlandı. 

Bunu, inşaatla ilgili çalışmaları yürütmek üzere, 05 Haziran 2014’te sembolik sayıda Diyarbakırlı iş adamlarımızın katılımıyla Diyarbakır Merkez Camii Yaptırma Derneği’nin kurulması izledi. Derneğimiz, 04 Aralık 2014’te Diyanet İşleri Başkanlığımız ile imzaladığı protokolle cami yapma sorumluluğunu fiilen üstlenmiş bulunuyor.

Derneğimiz kurulur kurulmaz, ülkemizin tecrübeli dört mimarıyla projeye ilişkin görüşmelere ve çalışmalara başladı. Çalışmalar çerçevesinde, Sayın Cumhurbaşkanımız, Diyanet İşleri Başkanımız, ilgili Bakanlarımız, katkı sunabilecek kültür ve sanat adamlarımızla istişarelerde bulunuldu.

Camimizin beş vazgeçilmezi

İstişare süreci, camimizin vazgeçilmezlerinin neler olması gerektiğinin belirlenmesini sağladı. Bunları beş başlıkta özetleyebiliriz:

Diyarbakır Merkez Camii, bölgemizin en büyük camisi olmalı;

Müştemilatı, ibadetin yanı sıra, kültürel ihtiyaçlara da en iyi biçimde cevap vermeli;

Cami, bölgemizin tarihi ve mimarı tarzı ile uyum arz etmeli; biraz Mezopotamya, biraz Selçuklu, biraz Osmanlı olmalı;

Hem modern, hem klasik, ileride tarihi eser niteliği kazanacak bir cami olmalı;

Tüm bunlara ilaveten, inşaatında Diyarbakır’ın bazalt ve mermeri mutlaka kullanılmalı.

Bu vazgeçilmez nitelikler esas alınarak dört önemli mimarımız tarafından, cami için dört ayrı proje hazırlandı. Projelerin dernek kurucularımızın ve konunun uzmanlarının değerlendirmelerine sunuldu. Değerlendirme ve istişareler, Mimar Uğur Kınık’ın projesinin tercih edilmesiyle sonuçlandı.

Proje, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlarımıza da sunulmasının akabinde, ilgili belediye olan Yenişehir İlçe Belediye Başkanlığı’na teslim edildi.

Şu anda, belediyemizin inşaat ruhsatını vereceği, ardından da camimizin inşaatına başlayacağımız günü sabırsızlıkla bekliyoruz.

Bu münasebetle, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, bu ön çalışmalarda emeği geçen herkese; derneğimizin kurucularına, üyelerine ve bundan sonra üye olacak tüm Diyarbakırlı hemşehrilerime, madden ve manen katkı da bulunacak herkese teşekkür ediyorum.

Unutulmayalım Diyarbakır’ımıza ait olacak bu eser, Diyarbakırlıların omuzlarında yükselecektir. 

Gayret bizden, başarı Allah’tandır!

M. İHSAN ARSLAN

Diyarbakır Merkez Camisi Yaptırma Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı